A Hatvan Városi Értéktár Bizottság felhívása

Értéktár füzet

 

Bővebben ...

Festészet Napja - Családi Nap

hatvany festeszet 2024 10 1JPG

Egy kis irodalmi gasztrotörténet 6. - A Hét szakácskönyve

A 19-20. század fordulója rendkívül izgalmas korszak a történelem és a művelődéstörténet/kultúrtörténet szempontjából. „A boldog békeidők”, ahogy ezt az időszakot nevezték, annak ellenére, hogy tele volt társadalmi problémával, mégis jó emlékezetű időszakká vált a közgondolkodásban. A társadalmi gondok ellenére pezsgő szellemi és kulturális élet zajlott ekkoriban. A kötelező iskolázottságnak köszönhetően növekedett az írni-olvasni tudók száma, a katonákat többször vitték külföldi országokba, az alsóbb társadalmi osztályú nők sok esetben nagyvárosba, vagy épp Budapestre álltak be cselédnek, ez is segítette a tapasztalatszerzést. (Sajnos, mint Kosztolányi Dezső Édes Annájában is olvashatjuk, ennek megvolt a maga árnyoldala is.)

Bővebben ...

A hatvani zsidóság tragédiája - a holocaust hatvani eseménysora 1944

hatvany zsidosag 2024 09 JPG

Jókai konferencia a múzeumban

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a Magyar Irodalomtudományi Társaság konferenciájára!

hatvany mit konferencia 2024 09 JPG

 

 

 

 

 

 

Bővebben ...

Régiségünk-örökségünk - új állandó néprajzi kiállítás

Régiségünk-örökségünk – Hatvan és térsége néprajzi emlékei címmel nyílt új állandó kiállítás múzeumunkban. 

Bővebben ...

Egy kis irodalmi gasztrotörténet EXTRA - Étkezés és vendéglátás Jókai Mór három regényében

Gasztrotörténeti sorozatunkban már elérkeztünk a reformkorhoz, de itt most egy kis kitérőt teszünk az idei Jókai-évforduló okán. Bár már az író regényeiből szemezgettünk, most a gasztronómia oldaláról vesszük górcső alá három regényét. 

Bővebben ...

A szerelem különböző ábrázolásai Jókai Mór egyes regényeiben

A tavasz és a nyár a közfelfogásban és a szimbolikában a szerelem és az esküvők időszaka. Az irodalmi művek - különösen a nagyromantika korszakában - gyakran nyúlnak ehhez a témához, bemutatva a szerelem különböző aspektusait. Nincs ezzel másképp Jókai Mór (1825-1904), akinek talán nincs is olyan műve, amiben ne volna egy vagy akár több szerelmi szál. Jókai Mór túlzás nélkül mondható, hogy a mai napig a legnépszerűbb magyar regényíró. Halálának 120. évfordulójára emlékezünk idén. Ebből az alkalomból tekintjük át a szerelmi szálakat két népszerű regényében, az Egy magyar nábobban és annak folytatásában, a Kárpáthy Zoltánban.

Bővebben ...

Újra kórustalálkozó a Hatvany Lajos Múzeum udvarán

szirkék1

Táborozók a múzeumban

A múlt héten a Hatvani Szent István Sportiskolai Általános Iskola alsós táborozói voltak a vendégeink. A vonal absztrakt szövevénye c. grafikai kiállításunkhoz kapcsolódva, a papírmetszet technikáját próbáltuk ki közösen. Köszönjük a látogatást!

Bővebben ...