Új néprajzi kiállítás nyílt a Múzeumban

2024.04.24-én, Szent György napján, a jószágok kihajtásának ünnepén új időszaki néprajzi kiállítás nyílt a Hatvany Lajos Múzeumban.

A tárlat az egykoron virágzó hatvani állattartásnak és pásztorvilágnak állít emléket, középpontba helyezve két egykori pásztorember életét és munkásságát. Egyikük a sokak által is ismert Gyurkó Pál (1869-1959) számadókanász, fafaragó mester, aki 1932-től élt Hatvanban 1959-es haláláig. Végső nyughelye is az újhatvani temetőben található. A másik főszereplő Kelemen György (1934-2006), az utolsó hatvani juhász, aki 1964-1994 között "terelgette nyáját" Papamalom környékén, először mint TSz dolgozó, majd mind önálló állattartó.

Pásztor kiáll. 2024 04 24 22

A kiállításban többek között kézműves remekek, mint fafaragások és bőrműves tárgyak kerültek kiállításra, illetve a két pásztorhoz kötődő személyes tárgyak, levelek, fényképek. A két teremben elhelyezett tárlat belépőjében egy pászotridill-hangulatot idéző szobát alakítottunk ki, amelyben a balassagyarmati Palóc Múzeumból kölcsönzött duda és furulya mellett Gyurkó Pál maga faragta saját sírkeresztje is kiállításra került. Ezen kívül egy közel 8 perces videó-összeállításban megismerhetjük Nógrádmegyer palóc település (Gyurkó Pál szülőfaluja) autentikus táncait két, az 1950-es, 1960-as években készített felvételen keresztül. Ehhez társul Pál István, az utolsó palóc dudás rövid meséje a duda kialakulásáról, majd palóc duda zenére készült egy fényképválogatás a kiállítás anyagából, illetve szemezgetve 19. századi pásztortörvényekből.

Pásztor kiáll. 2024 04 24 26

A második termet két részre osztottuk: bal oldalon Gyurkó Pál és a kanászat, jobb oldalon pedig Kelemen György és a juhászat kapott helyet. A tárlatot tablók is színesítik, magyarázzák. A tárgyak között szerepelnek a Hatvany Lajos Múzeum saját anyagából származók, illetve a Palóc Múzeum is jelentős kölcsönzést eszközölt. Mindezek mellett a két egykori pásztorember örökösei, a Dandó és a Kelemen család adott kölcsön a múzeumnak számos tárgyat a kiállítás idejére.

Pásztor kiáll. 2024 04 24 37

A tárlat a behajtás napjáig, Szent Mihály ünnepéig, vagyis szeptember 29-ig látogatható.

Pásztor kiáll. 2024 04 24 27

A megnyitóról fimes összeállítás is készült, amelyet a Hatvan TV csatornáján tekinthetnek meg (3perc 26 másodperctől).

Simon Tamás néprajzkutató, a kiállítás kurátora

Fényképek: Ocsovai Zoltán