Magvető / Mindszent (október) havának 26. napján Szent Demeter (Dömötör) vértanúra, katonaszentre emlékezünk.
Zománcképe a Szent Koronán is megtalálható, Gábriel arkangyal mögött, Szent Györggyel egy vonalban. Már ez is jelentőssé teszi alakját és az általa képviselt „minőséget” számunkra.
Szent Korona
A jeles katona és keresztény térítő a Szerémségben, Szávaszentdemeteren (római nevén Sirmium) született 270 körül. Elsősorban az ortodox hagyományban van kiemelt tisztelete, illetve a görögöknél, ugyanis Szaloniki városában végezték ki megingathatatlan hitéért, ott szenvedett mártírhalált.
Nemzetünknél szintén kiemelt fontosságú volt ünnepe, egyrészt a vitézi időkben vált védelmezővé, akihez a harcosok, katonák fohászkodtak. A török időkben hadi határnapnak számított „Kászim napja”, amikor abbamaradtak a harcok és az oszmán sereg elindult a tél elől vissza Isztambulba – 1552-ben Eger ennek is köszönhette megmenekülését.
Szent Demeter egy ortodox ikonon
Még 1806-ban is a szegedi palánk városrész „polgárőreinek” hadi zászlaján is szerepelt a következő vers:
Nagy vitéz Dömötör, kérjük alakjaid |
E palánki gyalog csoport, hív bajnokid: |
Légy gondos vezérünk, ha szükség kívánja, |
Mert javáért Szeged mindenét fölszánja. |
Másrészt a pásztorok is védőszentjüknek tartották, ugyanis a behajtás, számadás, elszámolás, a szolgálat megszűnése – meghosszabbítása e naphoz kötődött –, ezért juhászújévnek is nevezték. Jeles esemény volt a dömötörözés, ami több napon át tartó mulatozást jelentett, néhol pedig állatszentelést, illetve állatvásárokat is tartottak (pl. Kunmadaras). Időjósló nap is, úgy tartották, ha hideg szél fúj, kemény tél lesz.
Gyurkó Pál faragványa a HLM gyűjteményében
A Hatvany Lajos Múzeum gyűjteményében is található néhány faragvány, a híres Gyurkó Pál egykori hatvani számadókanász keze munkája. Ilyen például díszes ivócsanak, cigarettatartó, kanál, kürt. Ne feledjük, évezredekig az élet, a jólét és a gazdagság legmeghatározóbb fokmérője a jószágállomány (ménes, gulya, nyáj, konda) volt, amely egy biztos megélhetést jelentett nem csak a tulajdonos, hanem a pásztortársadalom és családja számára is.
Gyurkó Pál ivócsanakot farag
Simon Tamás néprajzkutató
Felhasznált irodalom:
Magyar Néprajzi Lexikon https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-neprajzi-lexikon-71DCC/d-723CA/domotor-demeter-napja-7246A/
Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium http://mek.niif.hu/04600/04657/html/unnepikii0081/unnepikii0081.html
Csukovits Anita: "Pásztor családból származom..." Palócföld 56. évf. 3. sz.http://www.epa.hu/03200/03286/00101/pdf/EPA03286_palocfold_2010_3_083-088.pdf