A hónap műtárgya(i) - Boldog-Brindzai leletek

E hónapban újabb adománnyal bővült múzeumunk régészeti gyűjteménye. A képeken látható leleteket Lehotai László találta még 1973-ban a Boldog-Brindza nevű lelőhelyen (Boldog-Csirkepartként is ismert).

A lelőhelyen az 1970-es években az egykori Tsz. homokbányája üzemelt. A kitermelés során egy Árpád-kori templomot és temetőjét sikerült elpusztítani. Szántó Lóránt, a Hatvany Lajos Múzeum egykori igazgatója, valamint Németi Gábor és a homismereti szakkör tagjai is jártak kint a helyszínen és próbáltak leletmentést végezni. E leletmentésből származnak a most kapott tárgyak is: a temetőt keltező I. (Szent) László (1077-1095) és I. Kálmán (1095-1116) érmék töredékei, az S-végű hajkarikák az Árpád-kor tipikus tárgytípusainak számítanak, viszont különleges a 2 db ametiszt és az 1 db hegyi kristály gyöngyszem, melyekhez legtöbbször babonás cselekedetek köthetők, hiszen babonás célból kerülnek a sírokba. A hegyikristályt általában bajelhárító, óvó-védő funkciója miatt hordták ékszerként a középkorban, többek között úgy vélték, hogy ez az ásvány villám hatására keletkezik az égi fényből. Az adomány utolsó darabja egy töredékes préselt, domborított kerek alakú veret, mely valamilyen ruhadarabnak (palástnak, köpenynek stb.) a dísze lehetett. Ez a lelet inkább a 12-13. században terjed el szélesebb körben, így a pénzek és a veret alapján a Brindza-dűlő temetője a 11. század végétől a 13. századig használatban lehetett, valószínűleg a tatárjárás pusztítása miatt szűnt meg.

Köszönjük az adományozást!

Gál Andrea