A Nagy Háborúban résztvevő, Hatvannak és környékének katonakorú férfilakossága az egri Császári- és királyi 60. gyalogezredbe, illetve a kassai honvéd katonai kerülethez tartozó miskolci 10-es honvéd gyalogezredbe vonult be. A miskolci 10. magyar honvéd gyalogezred hadkiegészítési körzete Borsod, Heves és Zemplén megye volt.
A miskolci 10-esek, köztük a hatvaniak is, a háború (Az Osztrák -Magyar Monarchia és a vele szemben álló országok) minden frontján harcoltak. Az 1916 augusztusában a románok által megnyitott erdélyi fronton a német és az osztrák-magyar csapatoknak októberre sikerült a Keleti-Kárpátok magas hegyvonulatainak előterébe, majd a csúcsokra visszaszorítaniuk az addigra demoralizálódott román csapatokat. Őket pihent orosz csapatok váltották fel, akik folyamatosan nyomás alatt tartották az 1. osztrák-magyar hadsereg, akkor már kimerült és jelentős veszteségeket elszenvedő hadosztályait. A tét nagy volt, mivel ha az oroszoknak sikerül áttörniük az osztrák-magyar állásokat, akkor bejutnak a Csíki-medencébe és a - már román földön előrenyomuló - 9. hadsereg oldalába kerülhetnek.1916. december 23-án a kárpáti védvonal egyik stratégiai pontjáról, a Magyarosi hegyterületről, az oroszoknak sikerült leszorítaniuk az akkor már két hónapja harcoló osztrák-magyar egységeket. A hónapok óta dúló kárpáti csata vesztésre állt. A másnapi ellentámadást az oroszok visszaverték. Január negyedikén, a német csapatok segítségével ismét megpróbálták az oroszokat kivetni állásaikból, de a roham sikertelen volt. A helyzet megoldása a sokat tapasztalt, az itáliai hegyi harcokban jártas, Bánlaky (Breit) József altábornagyra várt, aki a következő feltételekkel vállalta a Magyaros hegyterület visszafoglalását.Ragaszkodott hozzá, hogy a rendelkezésre bocsátott tüzérség, a magyar és német zászlóaljak mellett az akkoriban a Gyimesi-szorostól északra harcoló 10. honvéd gyalogezred rohamezreddé legyen kiképezve és vegyen részt a Magyaros - tető visszafoglalásában. A 10-esek ezekben a hónapokban a 39-es honvéd hadosztály kötelékében harcoltak a gyimes-völgyi Hidegség feletti Hosszú-havason húzódó 18 km-es védvonalon. Velük szemben álltak a románokat felváltó oroszok. Mindez zord, téli körülmények között történt, 1200-1500 méteres magaslatokon.
1917. február elején, Sáfrán Géza alezredes, a 10. honvédezred ezredparancsnoka megkapta a parancsot a Magyaros-tető visszafoglalására. Az ezredet visszavonták Csíkzsögödre, majd háromnapos pihenőt később egy német kiképző irányításával elkezdődött az ezred különleges kiképzése. Ennek keretében kezdték meg a már általuk is használt kézigránátok, lángszórók, gránátvetők, aknavetők kezelésének tanulását. A kiképzést segítette a magyarosi hegycsoporton lévő orosz állásokról készült légifelvételek alapján elkészített makettek. Ezt a harceljárást a nyugati fronton németek, majd később a franciák alkalmazták az állóháború során megerősített védvonalak áttörésére, az előbbiekben felsorolt nagy fegyverek kombinált tűzerejének használatával. Nevezhetjük elit alakultnak is az ilyen kiképzésen átesett és sikerrel bevetett egységeket.
Az egy hónapig tartó rohamkiképzést követően 1917. március 6-án foglalták el állásaikat a miskolci 10-esek. Március 8-án reggel 8-kor kezdődött az orosz állások, ütegek, géppuskák és aknavetők belövése, majd a rombolótűz, amit követett a pergőtűz. A több óráig tartó módszeres tüzelés 10 óra után az ellenséges vonalak mögött területére irányult. Indulhattak a rohamszázadok. A pusztító, módszeres tüzérségi tűz óriási veszteséget okozott az orosz állásokban. Ezért a rohamszázadok szórványos ellenállásba ütköztek, és miután azokat felszámolták, üldözőbe vették a megtizedelt ellenséget. A 10. gyalogezred zöme a Magyaros-tetőt foglalta el. Ide az ezred három zászlóalja jutott, tartalékban a 11/2-es honvéd zászlóaljjal és a németek 373/1 zászlóaljával.A hegycsoport többi vonulatán is ott voltak a 10-es ezred rohamszázadai, német és osztrák-magyar közös zászlóaljakkal együtt. Magyar részről - elsősorban a pontos tüzérségi előkészítésnek és a 10-es rohamszázadnak a szakszerű harceljárásának - köszönhetően csekély veszteség volt, ami számszerűsítve 45 hősi halt és 210 sebesültet jelent. Orosz részről 405 halott volt és több, mint 900 fő esett fogságba.
A nap hátralevő része nyugalomban telt el. Másnap az oroszok öt zászlóaljjal támadtak, sikertelenül. Március 23-án majd 27-én ismét erős orosz támadásokat kellett visszaverni, nem kis veszteségek árán. Utána az oroszok feladták a Magyarosi hegycsoport visszaadásának tervét.
Az úz-völgyi honvédtemetőben újjáépített első világháborús emlékmű őrzi a csatában elesett honvédek emlékét.
Az emlékműn az alábbi felirat található:
„Az Úz-völgyi és a magyarosi harcok megdicsőült hőseinek emlékére állította a m. kir. 10 honvéd gyalogezred 1917. nov. 1-én.”
Kökény Ferenc
történész
A fotók: Németh György : A 10-es honvédek és a „10-es honvéd” 1917–18-ban Miskolc 1985