A, mint adomány
Új sorozatunkban a muzeológia világába kalauzoljuk el az érdeklődőket, bemutatva a muzeológusok háttérmunkáját, mindennapos tevékenységeit. A magyar ABC betűihez 1-1 muzeológiai fogalmat rendeltünk, amelyeket igyekszünk érthetően elmagyarázni és ezek kapcsán ahol lehet, kitérünk a hatvani múzeum vonatkozásaira is.
A magyar múzeumok gyűjteményeinek gyarapítása többféle módon történhet meg: vétel, csere, régészeti/őslénytani feltárás, hivatalos átadás, letét, saját előállítás vagy adományozás útján. Mi most az utóbbi gyarapítási móddal, az adományozással fogunk foglalkozni, mely a leggyakoribb formája egy tárgy bekerülésének a múzeumokba.
Az adományozás folyamata mindig egy külső személytől indul, aki értesíti az aktuális múzeumot, hogy szeretné, ha a saját tulajdonában lévő tárgy közkinccsé és az utókornak bemutathatóvá válna.
Fontos kiemelni, hogy a múzeumok csak a saját gyűjtőkörük területéről fogadhatnak el adományokat vagy szakmúzeum esetében csak a profiljukba vágó tárgyakat vehetik át (utóbbira példa: a Szépművészeti Múzeum nem fogadhat be néprajzi tárgyakat és fordítva, a Néprajzi Múzeum sem kaphat képzőművészeti alkotásokat). A Hatvany Lajos Múzeum gyűjtőkörének a néprajz, a régészet és a helytörténet esetében Hatvan és járása tekinthető, viszont a képzőművészeti gyűjteményünk nemcsak hatvani művészek alkotásait tartalmazza, hanem országos, sőt mondhatjuk, hogy nemzetközi gyűjtőkörrel is rendelkezik, hiszen még külföldi festő (Oscar Kokoschka) művei is helyet kaptak benne.
A Hatvany Lajos Múzeum egyik adományozási űrlapja
Az adományozás folyamatát minden esetben dokumentálni kell. Ezt segíti elő az ún. ajándékozási/adományozási lap. A dokumentum formája és/ vagy tételei múzeumonként változhatnak, de az elsődleges információk, amelyeknek mindenképpen szerepelnie kell rajta, az az adományozó adatai, a tárgy rövid leírása és kora, valamint az adományozás helye és ideje. A kitöltött adományozási lapot mindkét félnek, az adományozó magánszemélynek és a múzeumot képviselő szakembernek is aláírásukkal hitelesíteniük kell.
Bár még csak 2022 elején járunk, de már több adomány is a Hatvany Lajos Múzeum tulajdonába került. A 2019-ben megrendezett Rákóczi-kiállításban is látható volt a Kallós Ede által készített Rákóczi-dombormű, amely a tulajdonos, Kolompay Lászlóné jóvoltából az idei évtől már az intézmény gyűjteményét gazdagítja. Friss megtalálás volt a stáció alapzat, melyet Nagygomboson fedezett fel Ifj. Erős Gyula és az Oktat60 Kft. munkatársai szállították intézményünk raktárába. Volt múzeumigazgatónk, Szántó Lóránt hagyatékából az általa készített fafaragásokat és gyűjtött népi kerámiákat ajándékozott lánya, Mikus Sándorné a számunkra. A régészeti gyűjtemény gyarapításából pedig kiemelkedik Gyalog János adománya, aki a Hatvan-Papmalom I. nevű lelőhelyről és környékéről tekintélyes méretű terepbejárási anyagot szolgáltatott be a hatvani múzeumba.
Ezúton is köszönjük szépen minden közreműködőnek az adományokat!