Február 24-én a Magyar Királyi Államrendőrség megalakulásáról, a hatvani államrendőrségi kirendeltségről, működéséről és egy kultúrapártoló rendőrparancsnokól, Révász Józsefről tartott előadást Kökény Ferenc, a múzeum történésze.
Az első világháború végét követő két év politikai és társadalmi válságokkal terhelt volt. Az egész folyamatot létbizonytalanság, társadalmi elégedetlenség és gazdasági problémák kísérték, fokozva a konszolidációs intézkedések igényét.
A konszolidáció egyik feltétele a közbiztonság megerősödése volt, a fővárosban és vidéken egyaránt. A rendvédelmi szervek újjászervezésének, modernizálásának fontos eleme volt a Magyar Királyi Államrendőrség megalakítása, amelynek szükségessége már a háborút megelőző évtizedekben érzékelhető volt.
A mai magyar rendőrség jogelődjének, a Magyar Királyi Államrendőrségnek a megszervezésével gyakorlatilag a vidéki városi, községi önkormányzatok által fenntartott rendőrség államosítása ment végbe, a fennálló állapotok kezelésének céljából. Hatvanban 1920-ban államrendőrségi kirendeltség alakult, melynek parancsnokává Révász József fogalmazót nevezték ki.
Az előadás során egy olyan közismerten kemény, következetes rendőrparancsnok portréja rajzolódik ki, aki erélyessége miatt nem volt általánosan népszerű, de szerepe a település kulturális életében mégis meghatározónak mondható. Mecénásként, dalestek szervezőjeként és előadójaként is tevékenykedett. A régi korok műtárgyai iránti lelkesedése pedig egy magángyűjtemény alapításához vezetett, melyben régészeti, történeti, néprajzi és képzőművészeti kategóriák szerepeltek. 1939-es áthelyezésekor a Rendőrpalota alagsorában elhelyezett gyűjteményét a hatvaniaknak adományozta. Magát a gyűjteményt barátja, gyűjtőtársa Doktay Gyula gondozta tovább, akinek évtizedek múlva teljesült az álma, hogy a városnak legyen egy hivatalosan is bejegyzett múzeuma. Sajnos Révász József gyüjteménye nem "élte túl" a háborús éveket. 19 éven keresztül végzett kiváló szakmai munkája és a város kultúrális életében történő aktivitása fontos része a település történetének.
Kökény Ferenc
történész