Időszaki kiállítások

Császári porcelánok, királyi kerámiák

1

A Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény, 2022. június 9-én-án nyitotta meg új időszaki kiállítását ”Császári porcelánok, királyi kerámiák” címmel.

A kiállítás alcíme: "A Hüttl-Aquincum, a Herendi, a Hollóházi és a Zsolnay-gyárak törékeny csodái"

A tárlat művészet- és iparművészettörténeti áttekintést kíván adni az elmúlt századok kárpát-medencei porcelán és kerámiatörténetéről. A kiállítás rendezője Millisits Máté művészettörténész a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény munkatársa, a kurátortársa Benyóné Dr. Mojszis Dóra régész, az Óbudai Múzeum muzeológusa. A két kulturális intézmény, a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény és az Óbudai Múzeum közös tárlata négy kiállítóteremben látható. Az uralkodói, főúri és polgári környezetben használatos készletek mellett a porcelán és kerámia ipari felhasználásába is betekintést nyerhet a látogató. Két világháború közti vendéglátós készletek, díszes épületkerámiák, illetve az államosítást követő évtizedekben az aquincumi gyárban készült népszerű termékek világa elevenedik meg. Nem hiányozhatnak a jól ismert Utasellátó felirattal ellátott készletek, melyek vasúti vendéglőkben, étkezőkocsikban használtak. A kiállítás végén a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. különleges termékei láthatóak.

1.jpg4.jpg6.jpg3.jpg2.jpg5.jpg7.jpg