A hónap műtárgya - Gódor Kálmán festménye

Gódor Kálmán hatvani művész volt. 1935-ben diplomázott a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, Rudnay Gyula tanítványaként. Rajzot tanított Sátoraljaújhelyen, Hatvanban, Egerben, majd 1972-ben visszatért szülővárosába. A kép 1993-ban került a Hatvany Lajos Múzeum gyűjteményébe, a művész hagyatékának egy részével együtt.

93 32 51 GódorK A 170904 körülvágott

Gódor Kálmán: Őszi reggel (karton, olaj, 51,5 x 76 cm, ltsz.: Hatvany Lajos Múzeum, Hatvan, 93.32.51.)

Gódor Kálmán (1911-1991) 1982-ben festett Őszi reggel című kompozícióján egy kék vödörbe helyezett, laza csokrot láthatunk. A fészkes virágú, színfoltként szereplő virágokat azonosítani lehet a sárga színű, jószagú cickafarkkal, mely bár nyáron nyílik, de őszi és téli csokroknak is kedvelt dísze. A földön álló vödör és virágok árnyéka kékbe hajló ecsetvonásokkal jelenik meg a talajon, mely összeolvad a középtérrel. Az előtér virágai mögött rálátásunk nyílik egy fákkal övezett mezőre. A barnuló fű, a fák sárgás lombozata és a borús ég látványa a novemberi nyirkos, hűvös időt idézheti. A földön heverő és lehajló szárú virágok szintén a természeti ciklus elmúláshoz köthető hangulatát erősítik. A horizontot tarkító sötét jegenyefák, egy-egy gesztus egyszerűségével jelennek meg a távolban.

Bürger Vera
művészettörténész-muzeológus