Megújulnak a hatvani kőtöredékek – 2. etap

Márciusban kezdődött el a hatvani kőtöredékek restaurálása Tóth Attila külső segítő és Laczik Csaba szobrászművész közreműködésével.

A márciusi alkalommal elsőként a török sírkő tisztítására került sor.

A múlt héten pedig a többi kőtöredék – a koronás vagy félköríves, a levéldíszes és a feliratos - is megújulhatott. Mindhárom emléket gőzzel és vízzel is megtisztították. A török sírkőre apróbb javítás is várt, ugyanis a tisztítás után láthatóvá vált egy erodálódott terület a sírkő turbánjának alján. Ezt a részt egy pórustömörítő anyaggal (Paraloid B72 acetonos oldata) lehetett konzerválni. A szakemberek injekció segítségével az oldatot a málló rész belsejébe juttatták, mely ott ragasztóként rögzítette a sírkő törzséhez a hibás részletet.

A munkálatok utolsó fázisa a félköríves vagy koronás töredék hátulsó részének konzerválása lesz, a külső, felszíni réteg mállásának megállítása érdekében.

Gál Andrea,
régész