A múlt

Ami már csak a fotókon látható- Elveszett értékeink

Doktay Gyula, múzeumunk alapítója számos régészeti és néprajzi emléket próbált megóvni az utókor számára, de sajnos a sors többször is útjába állt: Első gyűjteményét a világháború hulláma pusztította el, az 1950-es évektől újból meginduló kutatásainak eredményei közül pedig jó néhánynak az idő során „lába kelt”. Most ezekből az elveszett értékekből mutatunk be egyet: egy török kori sztalaktitos oszlopfőt, amelyet a Thurzó utcában találtak meg kútásáskor és sokáig Doktay saját kertjében állt. A sztalaktitos építészeti kialakítás nagyon jellemző az arab és mór építészetre, a törökök dzsámijaikat, mecseteiket elsősorban a négyzetes alaprajz és belső elrendezés szerint építették meg. Gyaníthatóan a képen megőrződött faragvány is a hatvani dzsámi épületének része lehetett, melynek a múzeum megalapítása és Doktay halála után nyoma veszett.

Fotók: HLM Adattár

török oszlopfő Thurzó utcából