Korábbi kiállításaink

Hunyadiak dicső kora

1Aurelio Lippi Brandolini, humanista rétor Mátyás udvarának tagjaként írta meg a Machiavelli előtti korszak egyik legjelentősebb politika- és államelméleti művét, "Köztársaságok és királyságok összehasonlítása" címmel. A könyv 1490 körül készült, benne - a királyságot, a királyság eszméjét képviselve - maga Mátyás király fejti ki véleményét, s zúzza porrá a köztársaságiak érveit. Mátyás hatalmát és tekintélyét jelzi, hogy az ő példáját, politikáját, az ő uralmát tekintették a jól kormányzott királyság mintájának.

Politikájának értékelése nem egyöntetű. Amit központosítási törekvésnek, az abszolút monarchia kialakításának gondolhatnánk, az nem más mint egy rendkívüli tehetséges, karizmával rendelkező uralkodó akaratának véghezvitele. Eszközei: ellenségeinek egymás elleni fordítása, megosztása. Befolyásos főrendeknek birtokadományokkal, címekkel történő függésbe hozása, tehetséges köznemesek, polgárok hivatalba emelése, a közrend vaskézzel történő fenntartása, jutalmazás és büntetés eszközeinek taktikus váltogatása. Továbbá a török elleni sikeres védekezés és a német-római császár, a cseh király és a lengyel uralkodó aspirációi elleni sikeres háborúk, területszerzés, állandó zsoldossereg felállítása, magas adók kivetése és a korszerű gazdasági folyamatok támogatása.2

Itálián kívül az első uralkodó volt, aki a reneszánsz antikvitás felé fordult. Az itáliai humanisták és művészek jelenlétének állandósulása, a mecénási szerep alapján elmondható, hogy az az udvar a 15. században az európai szellemi vérkeringés része lett. Mindezt erősíti az a tény, hogy a kor filozófiai vitáinak a magyar királyi udvar adott helyet, benne a híres könyvtárral, amely rendelkezésre állt. Mátyásnak jelentős szerepe volt az itáliai reneszánsz eszmény és művészeti ízlés európai kibontakozásában. Hunyadi Jánosnak és fiának, Hunyadi Mátyásnak köszönhetően több évtizedre elhárult a török megszállás veszélye. Uralkodása alatt megkerülhetetlen tényezővé vált a Magyar Királyság.

A Hatvany Lajos Muzeális Gyűjtemény Hunyadiak dicső kora című Mátyás-kiállítása, két nagyobb egységéből áll, egyik terem a Magyarország nagy királyának korát, a XV. századot idézi még számos eredeti műtárggyal, és több hiteles műtárgymásolattal. A másik terem Hunyadi Mátyás emlékezetének évszázadaiba enged betekintést.

A Mátyás századával foglakozó teremben a legrégebben kiadott eredeti könyv Bonfini „Tíz könyv a magyar történelemből” című munkájának 1545-ben Bázelben megjelent, első német nyelvű kiadása, amely a Kecskeméti Református Egyházközség tulajdona.

3A két hiteles műtárgymásolat teszi a teremben bemutatott tablók és műtárgyak világát még átélhetőbbé, az egyik a Mátyás kálvária , amely összeköti a XV. század első és második felének szakrális világát. Az eredeti kálvária az esztergomi Főszékesegyházi Kincstár egyik legféltettebb kincse. Az iparművészeti remekmű felsőrészén Krisztus szenvedéstörténetének két fontos eseménye látható, Jézus megostorozása, és a Megváltó kereszthalála.

A kálvária alsó része készült a névadó király idején, itt három címert tartó szfinxet találunk, amelyet Mátyás uralkodása alatti országcímernek tartanak. Amíg a műalkotás felső része a gótika, a Mátyás uralkodása idején készített talpazat már a reneszánsz stílusában fogant.

A másik hiteles műtárgymásolat a király halotti pajzsa, amelynek eredetijét Párizsban őrzik. Az emlék-dísz fegyver az 1490. április 6-án Bécsben elhunyt király székesfehérvári temetésén, a ravatal „kelléke” lehetett. A pajzson olvasható fohász is emlékeztet, Mátyás király belsőséges Szűz Mária tiszteletére: „ Mária dicsőséges anyja jár közbe Mátyás királyért”.

4Amíg két hiteles tárgymásolat a király személyéhez közvetlenül kapcsolódik, addig a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény régészeti gyűjteményében található kerámiatöredékek, a Zagyva parti járásszékhely XV. századi mindennapi életét hozzák közel.

A Mátyásra emlékezést kiegészíti a teremben álló üveginstalláció, budapesti Mátyás Pince üvegablakát idézi meg, az alsón a király és a cinkotai kántor látható, amint az uralkodó által engedélyezett nagyobb iccéből issza a folyékony nedűt.

A másik üveginstalláción az Mátyás és a kolozsvári bíró története elvenedik meg. Iskoláscsoportoknak múzeumpedagógiai foglalkozást tart az intézmény múzeumpedagógusa. A kiállítás sokszínűsége, információgazdagsága történelemóra megtartására sarkallhatja a pedagógusokat.

Az időszaki kiállítás 2019. február 15-ig lesz látogatható.